Tibeti-mongol hagyományos gyógyászat : rövid leírás
Tibeti-mongol hagyományos gyógyászatban alkalmazott diagnosztikai módszerek
Keleten a diagnózis nemcsak a tünetek azonosítását jelenti, hanem a betegségek tényleges kialakulását megelőzően korán, idejében felismerhető vizsgálati módszereket foglalja magában.
A betegségek minőségét, létezési helyét – megtekintési ( szem, nyelv és vizelet), - kérdezési, - tapintási (pulzus), - szaglási, hallási módszerrel állapítjuk meg. Ezért az emberi testet egészében mint egy egységet vizsgáljuk.
Pulzus diagnosztika.
Hagyományos gyógyászatban másképpen vizsgáljuk a pulzust. A modern orvostudomány az artériákban keringő vér ritmikus lökéseit hívja pulzusnak. Ez a fajta pulzus tapintása a szív ritmusáról, frekvenciájáról és aorta billentyűk állapotáról ad információt.
Ezzel ellentétben a több ezer éves, ősi pulzus diagnosztika belső szervek energia állapotáról ad felvilágosítást. A testet körül hálózó energia csatornák közvetlen mellék csatornákon keresztül kapcsolatban vannak a test belső szerveivel. A szív működése által pulzáció jön létre. Az alap három elem segítségével a szív és energiát, vért, tápanyagot juttat minden szervhez. Ha valamilyen külső vagy belső tényező hatására betegség lép fel, akkor az a test energia és a vér keringésére közvetlen hatással van. Ez megváltoztatja az energia áramlását és a pulzus minőségét. Ez érezhetővé válik pulzus tapintásával. A szervekben keletkezett szerkezeti elváltozások és az észlelhető tünetek csak ezután alakulnak ki.
Ezért jelentős szerepet játszik a megelőzésben.
A pulzust általában a radiális pulzuson tapintjuk három, három ujjal. Az ujjak felső szélével tömör szerveket ( szív, tüdő, máj, lép, vese), az alsó szélével az üreges szerveket ( belek, epehólyag, gyomor, húgyhólyag) vizsgáljuk. Egymástól eltérő nyomással érzékeljük a szervek felől érkező energiát.
Keleti gyógyászatban alkalmazott gyógymódok
A keleti gyógyászatban alkalmazott gyógymódokat külső és belső kezelésre osztjuk.
A külső gyógymódok:
moxa, vákuum, akupunktúra, masszázs, érvágás, fürdő, pakoló kezelések és az energia keringést egyensúlyban tartó gyakorlatok.
A belső kezelésnek nevezzük azt, amikor belsőleg adunk gyógyhatású készítményeket a betegségek állapotától függően.
Moxa kezelés
Melegítéses gyógymódot jelent. Az emberi testnek bizonyos pontjain melegítéssel ingert közvetítve gyógyhatást érünk el. A kezeléshez speciális gyógynövényekből készített moxarúdakat, kúpokat, pamacsokat használunk. A melegítés fokozza a helyi vérkeringést ezáltal a salakanyagok eltávolítását és a lebomlását elősegíti. Az anyagcserét fokozza. Élénkíti a sejtműködést, fájdalmat csökkenti.
Javasolt: minden hideg jellegű betegségekre, megfázásra, köhögésre, emésztési gyengeségre, hasmenésre, hasfájásra, fáradékonyságra, energia hiányra, ízületi bántalmakra, memoria zavarra, nyugtalanságra, bőr panaszokra, nőgyógyászati és húgyúti betegségekre, potencia zavarra.
Vákuum terápia
A kezeléshez agyag vagy üvegpoharat használunk. A vákuum erős szívó hatása miatt fokozódik a helyi vérkeringés, az anyagcsere folyamat élénkül és a vérpangás megszűnik. A szükséges tápanyagok felszívódnak, a felesleges salakanyagok kiürülése intenzívebb lesz.
Javasolt:
Meghűléses betegségek, köhögés, hörghurut, neuralgia, ízületi bántalmak, izomgörcs, bélrendszeri panaszok, nőgyógyászati betegségek.
Akupunktúra
A testet körül hálózó energia csatornákon lévő pontok ingerlésével történő kezelés. Az energia csatornák egymással és a belső szervekkel szoros összefüggésben vannak. A keringő energia állapotától függ az ember egészsége.
A szervezet működésének egyensúlyát helyreállítja, mivel a belső szervek élettani funkcióira pozitívan hat.
A biológiailag aktív pontok ingerlésével történő kezeléssel idegrendszeri, szív, vérkeringési, légző és emésztőrendszeri, vizeletelválasztó rendszeri betegségeket, impotenciát, hallás zavart, fél oldali bénulást, ízületi fájdalmat és egyéb fájdalmakat eredményesen lehet kezelni.
Ma egyre gyakrabban használt módszerek közé tartozik a fül akupunktúra, vagy a fül mágneses kezelése. A dohányzásról való leszoktatáskor a fül pontok kezelésével a nikotin elvonás vegetatív és szomatikus tünetei megszűnnek. A dohányzás utáni vágy is nagy mértékben csökken. A kezelés dohány füstre érzékennyé teszi és enyhe hányingert okoz. Nikotin elvonással együtt járó nyugtalanságot, stresszt kiküszöböli.
Szintén nagy szerepet játszik a fülpontok kezelése a túl súlycsökkentésben. A megfelelő pontok kezelésével a túlzott étvágyat nagy mértékben lehet csökkenteni és teltségérzés előidézhető. A testműködéseket szabályozó agyközpontok izgalmát csökkenti. Így könnyebben tud lefogyni.
Masszázsok
A testben keringő energia mozgatását végezzük a test felszíni kezeléssel. A bőr ingerlésére az idegvégződések gyorsítják a vérkeringést és szabályozzák az élettani funkciókat. Több fajtáját alkalmazzuk. Energia keringését egyensúlyozó csakra masszázs, nyugtató masszázs, erősítő masszázs. Tibeti,mongol gyógyászatban alapvető fontosságú a testet alkotó három elem egyensúlya, ehhez legfőbbképpen olajos és egyéb hatóanyagot használunk a masszázsokhoz. A típustól függően a masszázs erőssége, mélysége és módszerei is változnak.
Javasolt:
Minden energia zavarból eredő betegségek, vérkeringési zavar, gyengeség, idegesség, alvászavar, izom merevség, fáradság.
Vákuummal kombinált masszázs
Ezt a kezelést csúsztató üveg vákuummal végezzük. A masszázshoz különböző olajokat használunk.
Lazítja az izmokat és zsírszövetet. Izom görcs megszüntetésére és zsírszövet lazítására javasolt.
Has és comb tájékról rövid idő alatt eltűnik a zsírszövet a kezelés hatására.
Gyógyvizes kezelés
A természetben előforduló vagy házilag gyógynövényekből ásványi sókból készített gyógyvízben való fürdőzés, vizes pakolásokat nevezzük gyógyvizes kezelésnek.
Pakolások
A fájdalmak, kelések, duzzanatok és meleg típusú betegségek kezelésére javasolt. Alapanyagnak árpa, búza, bors, gyömbér és más növényi anyagok őrleményét használunk.
Javasolt:
Különböző ízületi bántalmak, reumás panaszok, gerinc fájdalom, nőgyógyászati és légúti betegségek, különböző bőr problémák.
Érvágásos kezelés
Több ezer éve ismerik, de még ma is alkalmazzák jó eredménnyel.
A meghatározott régiókban a vénákon kis metszést ejtünk. Ezáltal a betegségeket előidéző salakanyagokban, méregben dús vér és a párája eltávozik a testből. Minden belső szervnek és érzék szervnek meg van a saját régiója.
Energiakeringést szabályozó gyakorlatok
Először kolostorokban a szerzetesek gyakorolták a meditációjuk részeként. A gyakorlatoknak több fajtája ( légző gyakorlatok, mozgásos és mozdulatlan gyakorlatok és belső fenntartó gyakorlatok) ismert, vannak köztük olyanok is, amit csak most nem rég ismerhettük meg. Ez a fajta gyógymód egyesíti a mozgást és a nyugalmat. A gyakorlatoknak szellemi feltételei is vannak. A gyakorlatokat kiegészítő és betegség megelőző terápiaként alkalmazható.
Az erős torna gyakorlatok sok energiát vesz el a belső szervekből és legyengíti az immunrendszert. A nem megfelelő mozgás és a túlzott erőkifejtés a sejtek regenerálódását lassítja és korai öregedést idéz elő. Ezzel szemben az energia gyakorlatok új energiával látja e l a testet és táplálja a belső szerveket.
Gyógyhatású készítmények
Ősi gyógyászatban alkalmazott gyógyszerek alapját növényi eredetű alapanyagok, ásványi, drága, fél drága kövek, fémek és állati eredetű anyagok képezik. Az alapanyagokat megfelelő eljárásokkal tisztítjuk és méregtelenítjük. A készítmények nem rakódnak le a szervezetben és nincs káros mellékhatásuk a belsőszervekre.
A gyógyszerek elkészítésében az „ízek tanát” vesszük alapjául. Minden anyagnak van íze. A föld, víz, tűz, levegő, űr elemek alkotják az ízeket. Hat alap íz van, édes, savanyú, sós, keserű, csípős, fanyar. 57 összetett íz létezik. Alig létezik olyan anyag, ami tartalmaz mind a hat ízt. Az ízek a testet építő elemeket befolyásolja. Attól függően, hogy milyen betegséget akarunk kezelni egy domináns ízű alapanyagot választunk, a többi íz csak kisebb arányban szerepelnek az adott gyógyszerben. Azt is figyelembe vesszük, hogy az adott íznek milyen a felszívódási íze. Ugyanis ez megváltoztatja a gyógyszer hatását. Az összetett ízű gyógyszereknek az erejét hideg, meleg, nehéz, könnyű, olajos, száraz, nedves stb. tulajdonságban mérjük. Ennek a megértéséhez szükséges megismerni az alap elemtant.
|